Grupa I - maluszki-,,Muchomorki"

Adaptacja dziecka w przedszkolu

PORADNIK DLA RODZICÓW

ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Co może zrobić Rodzic, aby ułatwić dziecku przekroczenie progu przedszkolnego?

- Wytwarzać u dziecka pozytywne nastawienie do przedszkola.
Nie straszyć dziecka przedszkolem.

- Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do tego, jaki panuje
w przedszkolu (np. zbliżone pory posiłków, przesuniecie drzemki na godzinę odpowiadającą porze leżakowania).

- Kształtować u dziecka umiejętności porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi (poprzez zachętę do prowadzenia rozmów, dzielenie się przeżyciami).

- Włączyć dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola, kupując wspólnie np. przytulankę, która będzie mu towarzyszyć.

- Przeprowadzić tzw. trening umiejętności społecznych, polegający na doświadczaniu przez dziecko przebywania z innymi dorosłymi i dziećmi, a także rozstania z rodzicami.

- Wdrażać dziecko do samoobsług (samodzielne jedzenie łyżką i widelcem, mycie rąk, załatwianie potrzeb fizjologicznych, zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby).

- Dostarczać dziecku materiały plastyczne, z którymi zetknie się
w przedszkolu – np. kredki, farby, plastelina itp.

- Stopniowo oswajać dziecko z okolicą, budynkiem przedszkolnym, placem zabaw, a także salą i personelem placówki.

Rodzicu pamiętaj, że adaptację utrudniają:

- Twoje wyrzuty sumienia,

- niepokój o dziecko,

- brak zaufania do placówki,

- podejrzliwość w stosunku do personelu,

- brak jasnych reguł,

- pośpiech, zdenerwowanie, spóźnianie się,

- brak czasu dla dziecka,

- brak zrozumienia dla jego zachowań, nadopiekuńczość.

Dobre rady na pierwszy dzień:

- opowiedz dziecku jak będzie wyglądał jego pierwszy dzień i postaraj się, by tak było,

- wstańcie na tyle wcześnie, by dać dziecku szansę na spokojne zjedzenie śniadania i inne rutynowe czynności,

- możliwie konkretnie powiedz dziecku, kiedy je odbierzesz (np. po obiedzie, a nie „za chwilę”) i koniecznie dotrzymaj obietnicy,

- nie przeciągaj pożegnania – nic tak nie utrwala płaczu dziecka jak świadomość, że za jego pomocą może ono osiągnąć to, na czym mu
w danej chwili zależy,

- nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze, jeśli zrobisz to raz, będzie wiedziało, że łzami wszystko wymusi,

- nie wchodź do sali na dłużej razem z dzieckiem, pomyśli, że masz być razem z nim; przekaż dziecko nauczycielce i wyjdź z sali,

- bądź świadomy, że często drugie pożegnanie jest trudniejsze i bardziej dramatyczne od pierwszego.

Co każdy przedszkolak powinien przynieść?

- kapcie – najlepiej na rzep, które nie wymagają wiązania,

- ubrania luźne i wygodne, łatwe do założenia i zdjęcia,

- dodatkowe ubrania na zmianę (majteczki, spodnie, rajstopy, skarpetki, podkoszulka, bluzka), które umieszczamy w szatni dziecka,

- piżamka.